کاربردی شدن محصولات موجب رونق صنایع دستی استان گلستان خواهد شد

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان یکی از مواردی را که موجب تقویت و رونق صنایع دستی استان خواهد شد کاربردی شدن آن معرفی کرد و از کوشش این معاونت برای تبدیل صنایع دستی به احتیاج ضروری مردم استان گفت.

کاربردی شدن محصولات موجب رونق صنایع دستی استان گلستان خواهد شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گلستان، مریم حاجی ابراهیمی روز چهارشنبه 6 آذرماه 1398 در همایش هم اندیشی هنرمندان صنایع دستی شهرستان گمیشان گفت: یکی از مواردی که موجب تقویت و رونق صنایع دستی خواهد شد کاربردی شدن آن است و معاونت صنایع دستی استان در کوشش است تا این هنرصنعت را به عنوان احتیاج ضروری به زندگی مردم استان برگرداند.

او توضیح داد: امروزه صنایع دستی و هنرهای سنتی اولویت زندگی محسوب نمی گردد در صورتی که در گذشته به شکل های مختلف در زندگی روزمره مردم مشاهده می شد.

معاون صنایع دستی استان گلستان با اشاره به این که یکی از مهمترین برنامه هایی که در سه حوزه توسعه و ترویج، حمایت از فراوری و بازرگانی پیگیری می کنیم ایجاد مراکز تخصصی و مراکز خلاق صنایع دستی در سطح استان است، گفت: در بعضی از شهرهای استان اقامتگاه های بوم گردی در کنار مراکز خلاق و تخصصی صنایع دستی ایجاد شده است که نقش مهمی در رونق و حمایت از صنایع دستی و هنرمندان این حوزه دارد.

حاجی ابراهیمی افزود: آنالیز مسائل مواد اولیه، طراحی نمونه سازی محصولات و همچنین بسته بندی و فروش آن از مواردی است که در مراکز خلاق و تخصصی صنایع دستی به آن پرداخته می گردد.

او یادآور شد: 13 مرکز تخصصی و خلاق صنایع دستی در استان فعالیت می نماید که فراوریات خوبی را در سطح ملی و استانی ارائه می دهند و فروش خوبی را نیز در نمایشگاه های سطح کشور دارند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گلستان با اشاره به رونق فروش محصولات صنایع دستی استان در چند سال اخیر گفت: در نمایشگاهی که شهریورماه امسال در تهران برگزار گردید، گلستان جزو 4 استان برتر در حوزه فروش محصولات نهاده شد.

او همچنین از رشد 230 درصدی فروش محصولات صنایع دستی و هنرهای سنتی استان در سیزدهمین جشنواره بین المللی فرهنگ اقوام استان گلستان اطلاع داد.

حاجی ابراهیمی توضیح داد: پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی در سفر اخیر به گلستان و در بازدید هایی که از کارگاه های صنایع دستی سطح استان داشت از اقدامات این حوزه در استان و تجاری و نمونه سازی محصولات ابراز رضایت کرد.

نخستین همایش هم اندیشی هنرمندان صنایع دستی آلتین چاغی ترکمن که امروز چهارشنبه 6 آذرماه افتتاح شد به مدت سه روز با همکاری موسسه خیریه آرکا (پناه) و شرکت تعاونی صنایع دستی آلتین چاغی ترکمن در روستای قلعه جیق کوچک برگزار خواهد شد.

این همایش با برنامه های متنوع، شاد، غرفه های صنایع دستی، اجرای زنده صنایع دستی، موسیقی ترکمن و طنز تا 8 آذر ماه در مجتمع اقامتی بوم گردی یمگو واقع در روستای قلعه جیق کوچک گمیشان میزبان علاقه مندان خواهد بود.

منبع: میراث آریا

به "کاربردی شدن محصولات موجب رونق صنایع دستی استان گلستان خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربردی شدن محصولات موجب رونق صنایع دستی استان گلستان خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید